top of page

Prekrškovno pravo

 Skoraj vsak zakon, uredba vlade ali odlok občine vsebuje tudi kazenske določbe, s katerimi se za kršitve tega predpisa določijo sankcije za prekršek.
Sankcije za prekrške so: globa; opomin; kazenske točke v cestnem prometu s prenehanjem veljavnosti vozniškega dovoljenja in prepovedjo uporabe vozniškega dovoljenja; prepoved vožnje motornega vozila; izgon tujca iz države; odvzem predmetov; izguba ali omejitev pravice do sredstev iz proračuna Republike Slovenije in proračunov samoupravnih lokalnih skupnosti; izločitev iz postopkov javnega naročanja;vzgojni ukrepi. V zakonu, uredbi oziroma odloku je tudi določeno, kateri organ je pristojen za izrekanje sankcij zaradi kršitev tega predpisa (prekrškovni organ). Prekrškovni organi so lahko policija, inšpekcijske službe in drugi organi.

 

Postopek o prekršku se začne po uradni dolžnosti, ko opravi prekrškovni organ v okviru svoje pristojnosti v ta namen kakršnokoli dejanje, ali z vložitvijo pisnega predloga oškodovanca, državnega tožilca ali državnega organa, nosilca javnih pooblastil ali samoupravne lokalne skupnosti (predlagatelji).

 

Kadar v prekrškovnem postopku na prvi stopnji odloča sodišče, se postopek začne na podlagi obdolžilnega predloga prekrškovnega organa.

 

Na področju prekrškovnega prava nudimo zlasti naslednje storitve:
 

  • pravno svetovanje,

  • zastopanje v prekrškovnem postopku pred prekrškovnim organom,

  • zastopanje v prekšrkovnem postopku pred sodiščem,

  • naznanitev prekrška pristojnemu organu.

bottom of page